Wszystko co musisz wiedzieć o Nicei, ciekawostki o Nicei

11 lipca, 2024 Tagi , , , , , ,

Południe Francji, w tym Nicea słynie z życia na wysokim poziomie i przepychu. Ale to także miasto oferujące różnorodną kulturę, widoki, scenerię i rzeczy do zrobienia. Oprócz głównych zabytków i plaż, Nicea oferuje wiele innych atrakcji. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje, o których warto wiedzieć przed odwiedzeniem Nicei. 

Z czego słynie Nicea?

Nicea jest piątym co do wielkości miastem we Francji i drugim najpopularniejszym celem podróży w tym kraju, który odwiedza ponad 5 milionów międzynarodowych turystów rocznie. Lotnisko Nicea-Lazurowe Wybrzeże jest również trzecim najbardziej ruchliwym lotniskiem we Francji. Jako jedno z najpiękniejszych miast w całej Francji, Nicea była domem dla wielu znanych postaci w całej historii. Od monarchów i arystokratów po znanych artystów i literatów. Poza tym, Nicea była szczególnie ulubionym miejscem królowej Wiktorii.

Jedną z rzeczy, z których słynie Nicea, jest słynna Promenada Anglików. Promenada została zbudowana w 1822 roku przez grupę brytyjskich arystokratów, którzy chcieli wygodnie spacerować wzdłuż wybrzeża i podziwiać morze. Na przełomie XVIII i XIX wieku brytyjski lekarz zaczął przepisywać coś, co nazywał klimatoterapią. Jego teoria głosiła, że jeśli cierpisz na jakąkolwiek dolegliwość, rozwiązaniem jest zmiana klimatu. Doprowadziło to do tego, że wielu bogatych brytyjskich arystokratów zaczęło przyjeżdżać do Nicei. Z czasem arystokracja pokochała Niceę tak bardzo, że stała się ona ulubionym kurortem. Był to początek rozwoju turystyki w Nicei.

Ile czasu na zwiedzanie Nicei?

W Nicei można spędzić zarówno jeden dzień, jak i od jednego do dwóch tygodni, aby odwiedzić okoliczne miasta na Riwierze Francuskiej, a nawet wyskoczyć do Włoch czy Monako. Jednak 3 dni w Nicei są idealne, aby poznać stolicę Lazurowego Wybrzeża, ponieważ pozwalają zobaczyć najlepsze miejsca w mieście i odwiedzić pobliskie miasteczka. Jeśli masz więcej czasu, możesz spędzić tydzień w Nicei i wykorzystać ją jako bazę wypadową do zwiedzania innych części Riwiery Francuskiej.

Co warto kupić na Lazurowym Wybrzeżu?

Pola lawendy są jedną z największych atrakcji turystycznych na Lazurowym Wybrzeżu i Prowansji, więc jeśli zmieści Ci się do walizki tylko jedna pamiątka, wybierz woreczek z lawendą lub olejek lawendowy. Suszone saszetki lawendy są niezwykle przydatne w domu. Są one naturalnym odświeżaczem powietrza, ale mogą także wyciszać podczas snu, jeśli umieścisz ją pod poduszką.

Jeśli planujesz zwiedzić Lazurowe Wybrzeże późną jesienią lub zimą, odwiedź gaj oliwny, aby zobaczyć zbiory i tłoczenie oliwy. Na miejscu będziesz miał także możliwość degustacji i zakupu butelki oliwy z pierwszego tłoczenia.

Kolejną ciekawą pamiątką z Lazurowego Wybrzeża może być Fleur de Sel jest to po prostu wymyślny sposób na określenie „soli morskiej”. Sole morskie z południa Francji są znane i cenione na całym świecie. Poza tym, są one często sprzedawane z dodatkami, takimi jak: lawenda czy rozmaryn. W rzeczywistości opcje są niezliczone i równie kolorowe.

Co warto zobaczyć w okolicach Nicei?

Villefranche-Sur-Mer

Villefranche-Sur-Mer leży po drugiej stronie Parc du Mont Boron, co czyni ją jedną z najbliższych i najłatwiejszych do organizacji jednodniowych wycieczek z Nicei! Aby dostać się do Villefranche-Sur-Mer, możesz wybrać się na długi spacer lub skorzystać z autobusu. Spacer z Port Lympia zajmuje średnio 50 minut, jeśli przejdziesz przez Parc du Mont Boron. Jeśli wolisz wybrać bardziej malowniczą trasę, spacer wzdłuż wybrzeża zajmie Ci nieco ponad godzinę. Natomiast jeśli wolisz dostać się tutaj autobusem, możesz wsiąść do linii numer 15 z Port Lympia i jechać przez 15 minut, aż dotrzesz do przystanku o nazwie Octroi.

Saint-Jean-Cap-Ferrat

Kolejnym pomysłem na jednodniową wycieczką z Nicei może być Saint-Jean-Cap-Ferrat. Dotarcie do tej pięknej miejscowości z Nicei jest bardzo łatwe. Wystarczy wsiąść w autobus numer 15 z Port Lympia i jechać przez około 30 minut, aż do Ferme de May. Alternatywnie możesz połączyć jednodniową wycieczkę do Saint-Jean-Cap-Ferrat z Villefranche-Sur-Mer! Spacer z centrum miasta Villefranche-Sur-Mer zajmuje Ci 50 minut. Gorąco polecamy opcję spaceru, ponieważ zostaniesz nagrodzony niesamowitymi widokami na wybrzeże. Widok ten zapewni Ci wspaniałe widoki na obie te miejscowości, które zostaną pominięte, jeśli zdecydujesz się na autobus. Jedną z najlepszych rzeczy do zrobienia w Saint-Jean-Cap-Ferrat jest pływanie! Półwysep ma wiele różnych wspaniałych plaż, więc upewnij się, że zaplanujesz wystarczająco dużo czasu, aby po prostu się zrelaksować, a może nawet wypożyczyć leżak. Plaża Paloma to jedna z najpopularniejszych plaż. Poza tym, pojawiła się ona nawet w kilku hollywoodzkich produkcjach, w tym w serialu „Emily w Paryżu”.

Antibes

Antibes to kolejna destynacja w pobliżu Nicei, którą warto odwiedzić. Chociaż jest tu wiele rzeczy do zrobienia, jeśli nie masz czasu na nocleg, to jednodniowa wycieczka z Nicei jest idealną alternatywą. Dojazd do Antibes jest bardzo łatwy, ponieważ między tymi nadmorskimi miastami często kursują bezpośrednie pociągi. Dotarcie do tego uroczego miasteczka zajmuje tylko około 15-20 minut, co czyni je jedną z najłatwiejszych jednodniowych wycieczek z Nicei! 

Ile kosztuje obiad w Nicea?

Jeśli planujesz podróż do Nicei, być może nie raz będziesz chciał pójść na obiad lub kolację do restauracji. Podczas podróży ważne jest, aby wyznaczyć budżet na posiłki, a znajomość średnich kosztów może pomóc w lepszym zaplanowaniu wydatków. Średnia cena posiłku w Nicei we Francji może różnić się w zależności od kilku czynników, w tym rodzaju restauracji, lokalizacji i preferowanej kuchni. Uogólniając, musisz założyć, że wydasz około 18-25 euro za średniej klasy posiłek w typowej restauracji w Nicei. Zakres ten obejmuje danie główne, napój bezalkoholowy i ewentualnie deser. Należy pamiętać, że jest to tylko orientacyjna cena, ponieważ może się ona zmieniać w zależności od sezonu i lokalizacji. W popularnych obszarach turystycznych ceny są zwykle nieco wyższe niż w mniej zatłoczonych dzielnicach.

Kiedy najlepiej jechać do Nicei?

Ze względu na śródziemnomorski klimat, Nicea ma łagodną pogodę przez cały rok, dzięki czemu jest przyjemna do odwiedzenia przez większość roku. Jednak najprzyjemniejszymi miesiącami na wizytę w Nicei są wiosna, wczesna jesień oraz grudzień. Jeśli odwiedzisz Niceę w grudniu, będziesz mógł zobaczyć jarmark bożonarodzeniowy i piękne świąteczne dekoracje w całym mieście.

Lato nie jest najlepszym czasem na wizytę w Nicei, ze względu na wilgotność i burze w sierpniu. Poza tym, latem Nicea jest bardzo zatłoczona, a ceny hoteli są bardzo wysokie, więc właściwie unikałabym odwiedzania tego miasta latem. Zamiast odwiedzać miasto w szczycie lata, warto rozważyć wizytę w Nicei w maju lub wrześniu. Wówczas w Nicei jest znacznie mniej turystów, a ceny hoteli są znacznie niższe niż w lipcu i sierpniu. Nadal można wygrzewać się na słońcu i pływać w wodzie we wrześniu.

Na co uważać w Nicei?

Jak w każdym innym mieście, należy zachować rozsądek. Uważaj na kieszonkowców w zatłoczonych przez turystów miejscach, takich jak targ Cours Saleya w Vieux Nice, a także w tramwajach i autobusach jadących do miasta z lotniska. Nie zostawiaj rzeczy osobistych bez opieki na plaży – Twoje kosztowności będą bezpieczniejsze w hotelu.

Jeśli zauważysz brak ludzi na płyciznach lub pływających dalej w morzu, zwykle dzieje się tak z powodu pojawienia się meduz. Meduzy (Pelagia noctiluca) pojawiają się w Morzu Śródziemnym o określonych porach roku, szczególnie jednak w sierpniu. Skorzystaj z rad miejscowych – jeśli trzymają się z dala od wody, zrób to samo.

Czy warto odwiedzić Niceę?

Kiedy ludzie myślą o Francji, Paryż jest pierwszym miastem, które przychodzi im na myśl. Można się więc zastanawiać, czy warto odwiedzić Niceę? Odpowiedź brzmi: jak najbardziej! Nicea to wspaniałe miasto, które posiada łagodny klimat, piękne krajobrazy i przyjaznych mieszkańców. Ma swój własny urok, którego nie znajdziesz nigdzie indziej. 

Czy Nicea była włoska?

Nicea zawdzięcza swoją nazwę pierwszym greckim kolonistom, którzy osiedlili się tutaj w 350 r. p.n.e.. Nazwali oni to miejsce Nikaia, na cześć Nike – greckiej bogini zwycięstwa. Po grekach przybyli tu Rzymianie i Nicea rozkwitła. Rzymianie pozostawili po sobie monumentalne ruiny, które dowodzą, jak ważna była dla nich Nicea. Rzymskie wpływy, w pewnym sensie, były kontynuowane w wiekach po upadku Cesarstwa Rzymskiego. W X wieku Nicea była kontrolowana przez hrabiów Prowansji, a następnie przeszła pod kontrolę hrabiów Sabaudii w 1388 roku.

Pomimo wielu francuskich inwazji i okupacji, w tym raz w 1848 r., kiedy to francuskie siły inwazyjne zostały przepędzone przez miejscową ludność, region Sabaudii i południowa Francja pozostały bardziej włoskie niż francuskie. Tak więc Nicea nigdy nie była częścią Włoch, ale to wspólne dziedzictwo stworzyło unikalną kulturę przesiąkniętą włoskimi wpływami. Zabudowania starego miasta w kolorze ochry są bardziej włoskie niż francuskie, a prawie wymarły już lokalny dialekt – Niçard, nie jest ani francuski, ani włoski.

Kiedy zaczyna się karnawał w Nicei?

Karnawał w Nicei jest najważniejszym zimowym wydarzeniem na Lazurowym Wybrzeżu i we Francji. Dwa tygodnie uroczystości ożywiają miasto Nicea – „Parady Karnawałowe” („Corsi”) w dzień i w nocy oraz „Parady Kwiatów” to wydarzenia, których nie można przegapić. Pierwsza wzmianka o karnawale w Nicei pochodzi z 1294 r. W 1873 r. Andriot Saëtone z Nicei podjął inicjatywę założenia „Komitetu Festiwalowego”, który pod patronatem władz miejskich był odpowiedzialny za organizację i rozwój uroczystości. Karnawał w Nicei organizowany jest raz w roku i rozpoczyna się na około 2 tygodnie przed ostatkami. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń karnawałowych na świecie, porównywalne z brazylijskim karnawałem, Mardi Gras w USA i karnawałem weneckim we Włoszech. 

Ile kosztuje bilet tramwajowy w Nicei?

W Nicei znajdują się 3 linie tramwajowe:

  • Linia 1, która zapewnia połączenie z północy na wschód, przez centrum miasta przez Avenue Jean Médecin i Place Masséna.
  • Linia 2 zapewnia dojazd z lotniska (zaraz po wyjściu z terminali) do Port Lympia, przejeżdżając przez centrum miasta (stacja Jean Médecin – połączenie z linią 1). 
  • Linia 3 zapewnia połączenie między lotniskiem a Saint-Isidore, mijając po drodze stadion Allianz Riviera.

Bilet SOLO 1 Voyage na 74-minutową podróż kosztuje 1,50 € i istnieją różne rodzaje biletów na okazjonalne podróże: Multi 10 przejazdów, karnet 1-dniowy, karnet 7-dniowy, Parcazur (tam/powrót), TicketAzur i abonamenty „à la Carte”. Warto wiedzieć, że na pokładzie tramwaju nie jest prowadzona sprzedaż biletów. Poza tym, nie zapomnij skasować biletu za każdym razem, gdy wsiadasz do tramwaju lub autobusu.

Czy Nicea to Lazurowe Wybrzeże?

Tak, Nicea leży na słynnym Lazurowym Wybrzeżu – Côte d’Azur. Miasto Nicea położone jest na południowo-wschodnim wybrzeżu Francji zwanym zamiennie także Riwierą Francuską. Zarówno wzdłuż wybrzeża Nicei jak i Riwiery Francuskiej dostępnych jest wiele kilometrów pięknych plaż na Morzem Śródziemnym, zapierających dech w piersiach naturalnych krajobrazów i miast. 

Jak dostać się do Nicei z Monako?

Nicea oddalona jest od Monako o około 20 km i jest najpopularniejszym celem podróży z tego miasta. Nicea ma szeroki i łatwo dostępny system transportu publicznego. Jest to najkorzystniejszy sposób podróżowania między sąsiednimi miastami. Podróżując do Nicei, możesz wybrać pociąg, samochód, taksówkę lub helikopter, który jest zdecydowanie najdroższą opcją.

Autobusem z Monako do Nicei: najtańsza opcja

Przejazd autobusem 100 z Nicei do Monako kosztuje około 1,5 euro i trwa około godziny. Przystanek końcowy w Nicei to Le Port (port w Nicei). W Monako znajduje się kilka przystanków autobusowych, z których można wysiąść, w zależności od tego, dokąd planujesz się udać.

Monako – Nicea pociągiem: najszybszy sposób podróży

Najszybszym sposobem dotarcia do Nicei z Monako jest przejazd pociągiem TER ze stacji Monaco-Monte-Carlo do Nice-Ville. Podróż pociągiem trwa około 25 minut i kosztuje 4,2 euro dla dorosłych. Bilety kolejowe między Niceą a Monako można zarezerwować na stronach Trainline i Rail Europe. Jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze i czas, najlepszym rozwiązaniem może być połączenie podróży autobusem i koleją. Możesz pojechać autobusem z Nicei do Monako (i wysiąść na odpowiednim przystanku), a następnie wsiąść do pociągu TER z powrotem do Nicei z Monako pod koniec dnia!

Wynajętym samochodem po Lazurowym wybrzeżu: najwygodniejsza opcja podróży

Jeśli planujesz podróż do różnych miejsc na Riwierze Francuskiej, wygodne może być wynajęcie samochodu. Wynajem samochodu zazwyczaj kosztuje od 80 do 120 euro za dzień (w zależności od rodzaju samochodu i tego, gdzie rezerwujesz). Będziesz musiał jednak zapłacić za parking.

Nad jakim morzem leży Nicea?

Położona w regionie Lazurowego Wybrzeża na południowo-wschodnim wybrzeżu Francji nad Morzem Śródziemnym, Nicea jest drugim co do wielkości francuskim miastem na wybrzeżu Morza Śródziemnego.

Ile dni na zwiedzanie Nicei?

Być może zastanawiasz się, ile dni musisz spędzić w Nicei, aby naprawdę doświadczyć wszystkiego, co ma ona do zaoferowania? Jeśli chcesz skupić się wyłącznie na zwiedzaniu Nicei to 3 dni to idealna ilość czasu. Pozwoli Ci to poznać główne atrakcje miasta, zjeść najlepsze lokalne potrawy i chłonąć atmosferę bez poczucia pośpiechu.

Jaka waluta w Nicei?

Walutą obowiązującą we Francji, w tym także w Nicei jest euro. 

Co warto zjeść w Nicei?

Nicea od dawna kultywuje doskonałą mieszankę kuchni francuskiej i włoskiej. Łączy również wiele aspektów klasycznej diety śródziemnomorskiej. Często wykorzystuje świeżo złowione owoce morza i bogate w smaku oliwy z oliwek. Niektóre z najbardziej znanych na całym świecie dań to oczywiście sałatka Niçoise, ale także i Ratatouille. Socca to kolejne lokalne danie, które warto tu spróbować. Inne lokalne specjały to Pan Bagnat oraz Pissaladière.

Ile kosztuje wyjazd do Nicei?

To zależy od wielu czynników, w tym od pory roku i długości pobytu. Ceny są tu wyższe niż w innych nadmorskich miastach Lazurowego Wybrzeża. Można tu jednak spędzić kilka dni ze 100 EUR w portfelu. Najbardziej ekonomiczny wariant zakwaterowania to hostele (15-30 EUR za noc), natomiast najdroższy – 5-gwiazdkowe hotele (od 200 EUR za noc). Uliczne „jadłodajnie” i fast-foody oferują jedzenie na wakacjach w Nicei za mniej niż 10 EUR, luksusowe restauracje – za 80-200 EUR. Zakupy spożywcze warto robić w supermarketach Leader Price i Carrefour. Pamiętaj, aby zaplanować budżet także na transport i atrakcje. Na tygodniowe wakacje dla dwóch osób w Nicei będziesz potrzebować średnio 1500-2000 EUR.

Co lata z Polski do Nicei?

Najczęściej wybierane linie na tej trasie to Ryanair, Wizz Air, w tym Wizz Air Malta, easyJet, PLL LOT. 

Czy Nicea jest tania?

Ceny jedzenia i atrakcji w Nicei są dość rozsądne jak na standardy Europy Zachodniej, ale zakwaterowanie (zwłaszcza hotele) są drogie. Lato jest najbardziej ruchliwym i najdroższym okresem w roku, więc mądrze jest zarezerwować nocleg wcześniej (lub odwiedzić to miasto poza sezonem).

Ile stopni ma woda w Nicei?

W Nicei możesz pływać średnio przez 130. Sezon kąpielowy zwykle kończy się w październiku. Średnia roczna temperatura wody na wybrzeżu w Nicei wynosi 18,6°C. Natomiast według pór roku temperatury kształtują się następująco: zimą 14,4°C, wiosną 15,7°C, latem 23,7°C, jesienią 20,4°C. Minimalna temperatura wody (13,3°C) występuje zazwyczaj w styczniu, natomiast maksymalna (26,5°C) w sierpniu.

Ile kosztuje bilet lotniczy do Nicei?

Ceny bezpośrednich biletów lotniczych do Nicei zaczynają się od 139,00 zł (z Warszawy).

Ile się leci do Nicei z Warszawy?

Lot do Nicei trwa zwykle dwie i pół godziny.

Jak dojechać z lotnika do centrum Nicei?

Lądowanie w stolicy Lazurowego Wybrzeża to nie lada atrakcja (bo lotnisko zbudowane jest na wodzie!). Warto jednak warto wiedzieć, że pomiędzy Terminalem 2 a Terminalem 1 co kilka minut kursuje bezpłatny „zielony” autobus wahadłowy. Jest to ważne, ponieważ większość autobusów do centrum miasta odjeżdża z okolic Terminalu 1. Podróż między terminalami trwa około 8 minut. Drugą możliwością przemieszczania się między terminalami jest tramwaj T2. Pomiędzy terminalami można podróżować za darmo, ale aby kontynuować podróż do centrum Nicei, potrzebny będzie bilet.

Ile stopni jest w Nicei w grudniu?

Nicea w grudniu charakteryzuje się dość zmienną pogodą i większymi opadami deszczu. Jeśli planujesz odwiedzić Lazurowe Wybrzeże, konieczne będzie spakowanie ciepłych warstw ubrań i parasola. Dzięki położeniu na południowo-wschodnim wybrzeżu Francji, Nicea ma typowy klimat śródziemnomorski z łagodnymi zimami w porównaniu do większości regionów europejskich. Północna część miasta jest nieco cieplejsza, ponieważ wzgórza chronią ten obszar przed zimnymi wiatrami. Większość dni jest pogodna i słoneczna, z kilkoma opadami deszczu w ciągu miesiąca. Grudzień charakteryzuje się średnią temperaturą na poziomie 10°C. W pogodne dni można spodziewać się temperatur rzędu 16°C i wieczornych spadków do zaledwie 6°C. Prawdopodobnie nie będziesz miał okazji popływać, ponieważ średnia temperatura morza wynosi 15°C.

Autorka: Magdalena Łydka – miłośniczka podróży, szczególnie tych na Bałkany. Copywriterka specjalizująca się w tematyce podróżniczej, która pracę w korporacji zastąpiła tworzeniem stron internetowych i podróżowaniem. Każdą wolną chwilę spędza w podróży z dobrą książką i notesem. Autorka kilku ebooków o Chorwacji, Bałkanach i Półwyspie Apenińskim. Ulubione miejsce do pracy: wyspa Korčula w Chorwacji.

Poprzedni

Wzgórze Boron (Mont Boron) w Nicei – zwiedzanie i co warto zobaczyć?

Co zobaczyć w Muzeum Marca Chagalla w Nicei?

Następny

Dodaj komentarz