Pomnik Franciszka Grimaldiego w Monako – śladami historii Monako. 

25 sierpnia, 2024 Tagi , , , , , , , , ,

Monako jest drugim co do wielkości najmniejszym krajem na świecie. Znajduje się na Lazurowym Wybrzeżu między Francją a Morzem Śródziemnym.  Pomimo swoich zaledwie 208 ha, jest jednym z najbogatszych krajów. Z tym właśnie najczęściej kojarzy się Monako. Z przepychem, kasynem, pięknymi widokami, jachtami i drogimi samochodami. W tle zjawiskowych zabytków co roku odbywa się jeden z najstarszych i najbardziej znanych wyścigów Formuły 1. Księstwo Monako to miejsce, w którym rzeczywistość miesza się ze snem a niezwykła historia z nowoczesnością. Dlaczego w Monako znajdziemy pomnik Franciszka Grimaldiego? Jaki ma on związek z historią miasta?

Jaką historię skrywa Monako?

Historia Monako ma potwierdzenie w dokumentach archeologicznych historycznych. Miasto zasiedlali już w czasach starożytnych Fenicjanie i Grecy, lecz prawdziwy jego rozwój rozpoczął się w czasach rzymskich. W XIII wieku na wzgórzu osiedlili się zwolennicy cesarstwa i wybudowali twierdzę.W roku 1297 Franciszek Grimaldi, nazywany również przebiegłym, przebrany za mnicha, wraz ze swoimi kompanami, podstępem zdobył twierdzę, stając się pierwszym seniorem Monako. Tym samym zapoczątkował, trwające po dziś dzień, panowanie rodu Grimaldich. Wydarzenie to utrwalono na herbie księstwa, które przedstawia dwóch franciszkańskich mnichów z uniesionymi mieczami.

By się zabezpieczyć, ród Grimaldich przez stulecia zwierał rozmaite sojusze z silniejszymi sąsiadami. W 1612 roku Honoriusz II przyjął tytuł księcia, dzięki czemu Monako, oficjalnie stało się księstwem. Od tego dnia Monako zaczęło budować swą niezależną tożsamość. 

W trakcie trwania rewolucji francuskiej, Monako przejęła Francja, lecz po 21 latach na mocy traktatu paryskiego odzyskało niepodległość. W 1861 roku Monako podpisało traktat gwarantujący mu niezależność, w zamian za oddanie Francji niektórych terytoriów, co w znaczącym stopniu zmniejszyło jego powierzchnię.

Pomnik Franciszka Grimaldiego i Pałac Książęcy 

Pomnik przedstawiający Franciszka ,,Zuchwałego” jest jednym z najważniejszych symboli Księstwa Monako. Znajduje się na dziedzińcu Pałacu Książęcego, który pozostaje główną rezydencją rodziny Grimaldich. Pałac znajduję się przy starym mieście i obecnie jest zamieszkiwany przez Księcia Alberta II, jego żonę Charlene Grimaldi i ich dzieci, bliźniaki, Gabrielę oraz Jakuba, który to jest następcą tronu.

Ten atrakcyjny budynek pochodzi z XVII wieku. Jednak do obecnego stanu doprowadził go poprzedni władca, ojciec Księcia Alberta II, Reinier III, przeprowadzając remont swojej posiadłości. Ciekawostką jest, że jego żoną była, zdobywczyni oskara i holywoodzka gwiazda, Grace Kelly, po ślubie zwana Księżną Grace.

Stojąca przy Pałacu rzeźba prezentuje Franciszka Grimaldiego odzianego w pełną zbroję i trzymającego miecz, co miało na celu pokazanie jego odwagę i oddaje hołd jego roli dla historii tego kraju.

Zwiedzający mają możliwość zobaczenia pomnika podczas wizyty w Pałacu Książęcym, który jest otwarty na wizyty zwiedzających w określonych porach roku, głównie latem. Dla Turystów udostępnione zostały m.in. Sala Czerwona, Sala Żółta, Sala Niebieska oraz Sala Tronowa, Sala Yorku, Sala Oficerska a także Muzeum Pamiątek Napoleońskich. Codziennie można też być świadkami ceremonii zmiany warty. Pałac wraz z pomnikiem Grimaldiego to niezwykle warte uwagi miejsce podczas zwiedzania Monako. To symbol niezależności i tożsamości tego małego lecz ogromnie wpływowego kraju.

Z całą pewnością Monako warto odwiedzić chociaż raz w życiu. Cały kraj można przejść w ciągu jednego dnia, ale mimo to ma nam wiele do zaoferowania. Nie bez powodu przyciąga turystów z całego świata. Warto przeznaczyć na zwiedzania co najmniej weekend tak by na spokojnie napawać się historycznymi zabytkami, pięknymi ogrodami nowoczesnymi atrakcjami. W Monako każdy znajdzie dla siebie atrakcje, niezależnie od wieku czy upodobań.

Poprzedni

Najważniejsze Muzea w Nicei, które warto odwiedzić

Noclegi i hotele w Mentona – gdzie się zatrzymać?

Następny

Dodaj komentarz