Plac Garibaldiego (Place Garibaldi) w Nicei, co zobaczyć, atrakcje

29 czerwca, 2024 Tagi , , , , , , , ,

Nazwany na cześć urodzonego w Nicei włoskiego nacjonalisty i bohatera wojskowego Giuseppe Garibaldiego, wielki Plac Garibaldiego był placem defilad wojskowych pod koniec XVIII wieku. Obecnie jest to główne duży plac, który jest miejscem spotkań społeczności, otoczony kawiarniami, barami oraz restauracjami. Planujesz zwiedzić Plac Garibaldiego (Place Garibaldi) w Nicei, ale zastanawiasz się co tam zobaczyć i jak dojechać? W artykule znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje dotyczące zwiedzania tego miejsca. 

Gdzie znajduje się Plac Garibaldiego?

Plac Garibaldiego to duży plac w Nicei, położony na północnym skraju dzielnicy Vieux-Nicea. Plac jest otoczony Avenue de la Republique, Boulevard Jean Jaures, Rue Cassini oraz Rue Catherine Segurane. Bez większego problemu trafisz tam jeśli znajdziesz się w pobliżu portu jachtowego. 

Jak dostać się na plac?

Jeśli podróżujesz środkami transportu publicznego w pobliżu znajdują się przystanki tramwajowe takie jak na przykład: Garibaldi / Le Château (tramwaj linii L2) i Garibaldi (tramwaj linii 1). Z drugiej strony placu znajdują się przystanki autobusowe: Promenade des Arts, Square Toja i Boya. Poza tym, w pobliżu znajduje się Parking Promenade des Arts (18 Av. Saint-Jean-Baptiste, 06000 Nice, Francja), na którym możesz zostawić swój samochód. 

Ciekawostki na temat Placu Garibaldiego

Zbudowano go w 1773 roku według planów architekta Antoine’a Spinellego. Jest najstarszym placem w mieście i jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc w Nicei. Na środku placu znajduje się pomnik poświęcony Garibaldiemu, otoczony kwadratową niecką o boku 17 metrów. Pomnik Garibaldiego wykonali Etex i Deloye w 1891 r. Po kilkukrotnej zmianie nazwy, który w pewnym momencie nazywał się Place Napoléon, na wniosek prefekta Baragnona, otrzymał swoją obecną nazwę na cześć generała i włoskiego polityka, urodzonego w Nicei – Giuseppe Garibaldiego.

Zwiedzanie

Plac Garibaldiego znajduje się w północnej części Starego Miasta w Nicei. Jest to jeden z najstarszych placów w mieście. W centrum placu znajduje się pomnik – Garibaldi stoi na cokole ozdobionym rozetami i lwami. Muzeum Sztuki Nowoczesnej – MAMAC znajduje się tuż obok Placu Garibaldi. Koniecznie wejdź na samą górę, aby zobaczyć panoramiczny widok na Niceę z tarasu na dachu. Jeśli chcesz zrobić zakupy, na rogu naprzeciwko Le Café de Turin znajduje się Monoprix. Jest to francuski supermarket sprzedający wszelkiego rodzaju artykuły spożywcze i artykuły gospodarstwa domowego.

Największe atrakcje Placu Garibaldiego

Plac Garibaldiego zyskał swoją nazwę dzięki znanemu Giuseppe Garibaldiemu, bohaterowi zjednoczenia Włoch. W centrum tego pięknego placu znajduje się pomnik Garibaldiego, wzniesiony w 1891 roku przez Gustave’a i Etex Deloye. Pierwszą nazwą placu był Piazza Vittorini, ze względu na pamięć króla Sardynii Victora Amedee III. Był to plac spotkań z okazji przybycia władców z Sardynii i Turynu. Obecnie plac Garibaldiego jest częściowo deptakiem. 

Plac Garibaldiego znajduje się w odległości krótkiego spaceru od starego miasta, portu, Teatru Miejskiego i pięknego parku Colline du Chateau. Promenada Anglików oddalona jest o około 10-15 minut spacerem od placu. Port w Nicei znajduje się nieco bliżej i można się do niego dostać w około 5 minut spacerem od placu. Możesz także wsiąść do tramwaju lub autobusu, aby dotrzeć do dowolnej atrakcji miasta.

Dlaczego warto odwiedzić plac?

Jest to zawsze ruchliwe miejsce, w którym można usiąść i obserwować turystów w jednej z wielu kawiarni lub restauracji wzdłuż placu. Spróbuj plat du jour w Le Café de Turin, jednej z najstarszych i najlepszych restauracji z owocami morza w Nicei. Wiele restauracji jest otwartych do późnych godzin nocnych, dlatego też można tu także usiąść i napić się drinka bez zamawiania jedzenia. Poza tym, często można tu spotkać ulicznych muzyków. Pchli targ zapełnia plac w każdą trzecią sobotę miesiąca, a na straganach znajdziesz wszystko, od uroczych antyków po bric a brac, które są zawsze dobre do przeglądania.

Ogromna prostokątna przestrzeń o długości około stu metrów, otoczona szerokimi i wysokimi przejściami, wygląda jak piazza San Carlo we Włoszech. Pomnik Garibaldiego stoi w południowej części, patrząc na północ, dokładnie w kierunku Turynu. Turyn i Nicea były połączone drogą królewską przez przełęcz Tende.

Autor: Marceli Łydka

Poprzedni

Plac Masséna (Place Masséna) w Nicei, zwiedzanie, atrakcje

Targ w Nicei – co warto na nim kupić?

Następny

Dodaj komentarz