Cannes – transport miejski, jak się poruszać

29 czerwca, 2024 Tagi , , , , , , ,

Pierwsze co przychodzi na myśl w przypadku miasta Cannes we Francji to oczywiście Międzynarodowy Festiwal Filmowy. Jednak miejscowość, która słynie również z luksusowych hoteli, pięknych plaż i bulwarów ma o wiele więcej do zaoferowania turystom, także poza sezonem filmowym. Jeżeli trafisz już na miejsce to staniesz przed ważnym wyborem – jak poruszać się po okolicy, który środek transportu wybrać? Ten teks pomoże Ci się zorientować w tej właśnie materii i podjąć decyzję. 

Cannes transport miejski – Autobusy City Palms

Pod tą nazwa kryje się lokalna firma przewozowa, która dysponuje 35 liniami autobusowymi, kursującymi w obrębie samego miasta, jak i poza jego granicami. Warto zapamiętać, że busy są dostępne od poniedziałku do soboty, w godzinach od 9 rano do 19 wieczorem. Okrężna trasa obejmuje większość najpopularniejszych zabytków i atrakcji Cannes. Za bilety zapłacić trzeba około 1,50 euro. Ponieważ autobusy kursują regularnie co kilkadziesiąt minut, wydają się świetnym sposobem na poruszanie się po mieście. Tanio i szybko. Dodajmy, że kilka linii dostępnych jest na żądanie pasażera, dodatkowo kilka w weekendy kursuje całą noc. W autobusie linii City Palms można płacić gotówką, kartą bankową lub telefonem. 

A może taksówką? 

Wiadomo jak wygląda sytuacja z taksiarzami. Kluczem do sukcesu jest trafienie na uczciwego kierowcę, który rzetelnie odczytywać będzie licznik w samochodzie i zawiezie Ciebie najkrótszą możliwą trasą do celu. Wydaje się, że słynne taksówki z Cannes stają na wysokości zadania! Do dyspozycji mieszkańców i turystów jest tutaj ponad 150 takich pojazdów, a kursy można umówić wcześniej przez internet lub specjalną aplikację mobilną na smartfonie. Niestety, o ile bezpiecznie dotrzesz na miejsce, musisz się mocno chwytać za portfel. Rozmowa zaczyna się zawsze od 3-4 euro, a im dłuższa trasa tym dalej w las… Przykładowo, polski turysta zapłaci za transfer taksówką z lotniska w Nicei co najmniej 300 złotych (około 80 euro), podczas gdy za tą samą trasę autobusem tylko 50 złotych. Będzie szybciej, ale drożej. Taksówki mogą się sprawdzić na krótkich dystansach – taka prawda!   

Cannes transport miejski – Piękne widoki z łodzi

To bardzo atrakcyjny sposób przemieszczania się po okolicach miasta Cannes. 4 miejscowe firmy (Horizon, Riviera Lines, Trans Cote d’Azur i Planaria) organizują codzienne rejsy łodzią na Wyspy Leryńskie. Taka wycieczka promem trwa około 20 minut i umożliwia zwiedzenie średniowiecznego klasztoru z V wieku na wysepce Saint-Honorat oraz więzienia, w którym przebywał legendarny „człowiek w żelaznej masce” na Sainte-Marguerite. Łodzie wypływają w trasę codziennie pomiędzy godziną 7 rano a 16.30 po południu. Dostępne są dłuższe wycieczki do Monako i Saint-Tropez. 

Wynajęcie roweru lub samochodu

To opcje dla tych, którzy lubią trzymać własną rękę na pulsie komunikacyjnym miasta. W Cannes istnieje wiele świetnie utrzymanych ścieżek rowerowych – polecamy zwłaszcza tą przy bulwarze Croisette. Wielka trasa EuroVelo 8, przeznaczona dla cyklistów właśnie, również przebiega przez Cannes, łącząc różne punktu nad Morzem Śródziemnym. Nie brakuje w związku z tym wypożyczalni rowerów, również elektrycznych. Te ostatnie można wypożyczyć za cenę około 150 złotych na dobę. 

A może cztery kółka? W Cannes możesz wypożyczyć samochód już za około 250 złotych (klasa ekonomiczna). Przy miejskim dworcu kolejowym funkcjonuje kilka dobrych firm: Sixt, Avis, National Car i Hertz.   

Ciekawa alternatywa komunikacyjna…

Czyli pomysł w sam raz na wakacyjny pobyt w Cannes. Po mieście można się przemieszczać za pomocą zmotoryzowanych pociągów-zabawek. Odjeżdżają one spod Gare Maritimes, czyli małego, ale świetnie zorganizowanego do potrzeb turystycznych dworca promowego. Wagoniki kursują codziennie między godzina 10 a 23, latem tylko wieczorami. Jedna wycieczka zabierze Cię do Starego Miasta Cannnes (Le Suquet) (stare Cannes), druga powiezie na bulwar Croisette. Każda taka przejażdżka trwa 35 minut i jest opatrzona komentarzem w jednym z ośmiu języków, w tym angielskim. To taka ciekawostka, jeżeli znudziły już Ciebie tradycyjne środki transportu w Cannes. 

Autor: Krzysztof Kołodziejczyk – Zaprzysięgły miłośnik Pana Samochodzika. Fan turystycznych wycieczek i badacz historii, zagubiony bez reszty w dziejach starych zamków, dawnych miast i osad. Turysta z przypadku – pisarz z powołania – historyk z wykształcenia. Dlaczego? Podróże kształcą i inspirują!

Poprzedni

Promenada Paillon w Nicei: Co zobaczyć?

Cerkiew św. Mikołaja w Nicei: zwiedzanie i co zobaczyć 

Następny

2 komentarze do “Cannes – transport miejski, jak się poruszać”

  1. Pingback: Ceny w Cannes, koszty utrzymania i życia w mieście - RiwieraFrancuska.pl - wakacje na Lazurowym Wybrzeżu
  2. Pingback: Wiosna w Cannes, pogoda i temperatury wody - RiwieraFrancuska.pl - wakacje na Lazurowym Wybrzeżu

Dodaj komentarz